Jak wyczyścić złą historię z BIK

jak-wyczyscic-bik

Ostatnimi czasy jesteśmy niemal zalewani ofertami szybkiego i skutecznego czyszczenia BIK. Firmy obiecują nam usunięcie negatywnych wpisów i podniesienie zdolności kredytowej. Brzmi atrakcyjnie, niestety w większości przypadków jedyne czego się pozbędziemy, to gotówka z portfela.

BIK jest instytucją powołaną w oparciu o art. 105 ust. 4 Prawa bankowego, ma więc ustawowe prawo przetwarzać dane objęte tajemnicą bankową w celu wspomagania banków i SKOK-ów w ocenie zdolności kredytowej ich klientów. Należy przy tym pamiętać że do BIK trafiają wszystkie informacje dotyczące zaciąganych przez nas zobowiązań. Są to zarówno informacje negatywne – o kredytach nie spłacanych bądź spłacanych z opóźnieniem, jak i pozytywne – o zobowiązaniach regulowanych terminowo, które to budują naszą pozytywną historię kredytową, ułatwiając nam tym samym dostęp do kredytów w przyszłości.

Jeśli zobowiązanie było spłacane terminowo – BIK przechowa informację od chwili jej przekazania przez instytucję finansową, aż do całkowitej spłaty zobowiązania. Jeśli wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych po spłacie zobowiązania, to przechowywane będą one przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie lub do czasu aż zgodę odwołamy.

Co jeżeli zobowiązanie nie było spłacane terminowo? W takiej sytuacji, nasze dane będą przechowywane w BIK przez 5-lat. Odbywa się to bez naszej zgody, pod warunkiem że spełnione są następujące przesłanki:

 • dopuściliśmy się zwłoki w spłacie zobowiązania przekraczającej 60 dni,
 • upłynęło 30 dni od daty poinformowania nas przez bank lub SKOK o zamiarze przetwarzania naszych danych, bez naszej zgody.

Co więcej, zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy prawo bankowe, dane dotyczące naszych zobowiązań mogą być przetwarzane przez BIK przez okres 12 lat od daty wygaśnięcia zobowiązania dla celów statystycznych. Działanie to nie wymaga naszej zgody, ale też przechowywane dane nie są wykorzystywane do oceny zdolności kredytowej.

W jaki więc sposób możemy wyczyścić historię w BIK? Zgodnie z prawem jest to możliwe gdy:

 • nastąpiło odwołanie przez nas zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 ustawy prawo bankowe) bądź upłynął termin, na jaki została udzielona zgoda,
 • upłynęło 5 lat od wygaśnięciu zobowiązania (dane przetwarzane bez naszej zgody dla zobowiązań spłacanych z ponad 60 dniowym opóźnieniem),
 • wprowadzone dane są nieprawdziwe, błędne lub omyłkowo wprowadzone do bazyBIK.
Biuro Informacji Kredytowej dokona zmian jedynie na wniosek instytucji, która przekazała nasze dane do BIK. Oznacza to że wiosek o modyfikację danych w BIK musimy skierować do banku bądź SKOK-u, jeżeli ma on podstawy prawne, zostanie przekazany do BIK.

3 komentarze

 1. Andrzej Leszczyński
  Andrzej Leszczyński z |

  Mam w BIK czerwoną kropke pomimo tego że minęło już 7 lat od spłaty kredytu w PKO. W grudniu złożyłem prośbę do banku o zaprzestanie przesyłania danych i nic.Ta czerwona kropka jest i nie wiem czy niema wpływu na moją punktacje. Dodzwonić się do bik graniczy z cudem a wysłanie emaila jest niemożliwe ze względu na to że niby cały czas źle przepisuje kod z obrazka.

 2. solars
  solars z |

  miałam równocześnie dwie pożyczki w mBanku 20tyś i 25 tyś w PKO
  obie splacilam po terminie opóźnienia ponad 90 dni.
  Wysłałam do mBanku i PKO prośbę o usunięcie histori zobowiązania. Po pierwszym piśmie mBank odmówił po drugim skasował wpis. Do PKO BP wysłałam już 4 Pismo czekam teraz na odpowiedz. Poprzednie były odmowne, na ktoś pomysł na PKO BP. Ten kredyt był restrukturyzowany i wpłacony przed terminem zawartym w urodzie. Nie mam pojęcia jak podejść do tego tematu. W lipcu będę starała się o kredyt mieszkaniowy Ale marne szanse na pozytywną decyzję.
  W PKO miałam również kartę kredytowa 2008 -2013 w raporcie widnieją wpisy tylko z trzech msc z bardzo duzymi opóźnieniami. w sprawie karty nigdy nieotrzymałam informacji o przekazaniu inf. bez mojej zgody na 100% pomimo wysłania 2 pism nigdy nie otrzymałam odpowiedzi. Co robić?!

 3. kubisiak jolanta
  kubisiak jolanta z |

  Nie miałam opóźnienia więcej jak 30 dni ale teraz place wszystko regularnie i chciała bym się wyczyscoc

Komentarze wyłączone.