Rodzaje kredytów dla klientów indywidualnych

W życiu każdego z nas są takie zakupy, których dokonujemy raz na kilka lub kilkadziesiąt lat, np. mieszkanie czy samochód. Zazwyczaj są to wydatki, których nie jesteśmy w stanie sfinansować z bieżących środków i korzystamy z kredytów.

Na podstawie statystyk można stwierdzić, że większość z nas miała już jakieś doświadczenia z kredytem lub pożyczką. Pomimo, że oferty banków są bardzo rozbudowane, to na co dzień najczęściej mamy do czynienia z pięcioma rodzajami kredytów.

  • Kredyt konsumpcyjny – zaciągany w celu sfinansowania określonych potrzeb kredytobiorcy np. zakupu samochodu czy telewizora. Okres spłaty może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, a zabezpieczeniem są głownie dochody kredytobiorcy.
  • Kredyt hipoteczny – udzielany w celu zakupu nieruchomości lub realizacji inwestycji budowlanej. Charakteryzuje się długim okresem spłaty (nawet kilkadziesiąt lat) i złożonymi warunkami udzielenia. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest tzw. hipoteka, ustanawiana na rzecz banku.
  • Kredyt inwestycyjny – przeznaczany jest na realizację przedsięwzięć powiększających majątek kredytobiorcy, np. zakup akcji czy długoterminowych papierów wartościowych.
  • Karta kredytowa – związana jest bezpośrednio z kontem bankowym i limitem kredytowym przyznanym przez bank. Oznacza to, że w ustalonym czasie możemy wykorzystać udostępnioną przez bank kwotę. Jeśli zwrócimy pieniądze w ustalonym czasie (tzw. grace period), nie płacimy żadnych odsetek.
  • Kredyt konsolidacyjny – szczególnie przydatny dla osób posiadających kilka kredytów i nieradzących sobie z zadłużeniem. Polega on na połączeniu kilku zobowiązań w jeden kredyt. Dzięki temu możliwe jest obniżenie miesięcznej raty i ułatwienie spłaty kredytu.

Napisz odpowiedź